...A trauma nem csak az a rossz dolog ami megtörtént hanem azok a jó dolgok amire szükséged lett volna de nem történt meg....

          Trauma-feldolgozás        

EMDR-terápia     Brainspotting-terápia                          Sématerápia

Traumának számít minden ami annyira túlterheli az agyat, hogy azzal nem tud megbirkózni. Ez mindenki számára egyedi ingereket jelent. Mindannyian a saját csatánkat vívjuk ami más számára láthatatlan.

                             " Én ott érek véget ahol az új történet elkezdődik..."

                                     "Bár az ellopott időt nem kapom vissza,

                                            de mégis egy új narratívával térhetek este nyugovóra..."

Traumafeldolgozás felnőttkorban

A PTSD (poszttraumás stressz betegség) és az ASD (akut stressz zavar) a traumatikus események által kiváltott reakciók hivatalos elnevezései. ASD-ről az eset utáni egy hónapon belül beszélünk, majd a tünetek fennmaradása, vagy elhúzódott, későbbi jelentkezése esetén kerülhet sor a PTSD diagnózis felállítására.

A megrázó eseményeket gyakran nem tudjuk feldolgozni, így azok lelki problémákhoz vezethetnek (pánikzavar, depresszió, szorongás, diszfunkcionális emberi kapcsolódások). A trauma megzavarja az agy adaptív információfeldolgozási folyamatát, a feldolgozatlan trauma pedig diszfunkcionálisan tárolodik a memoriahálozatban.

 Az Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) - vagyis szemmozgásokkal történő deszenzitizálás és újrafeldolgozás - egy olyan rendkívül hatékony terápiás eljárás, melyet traumatikus élmények következtében kialakult maradandó lelki és testi problémák kezelésére dolgoztak ki. Nagy előnye, hogy nonverbális, azaz traumafeldolgozás közben a kliensnek nem kell elmesélnia és újraélnie a traumáját. Az EMDR segíti a traumatikus emlékek feldolgozását, ezáltal a pszichés panaszok erősen lecsökkennek vagy teljesen meg is szűnnek. 

Traumafeldolgozás módszerei: 

traumafókuszú kognitív viselkedésterápia

EMDR terápia

Brainspotting terápia

dialektikus viselkdésterápia

művészetterápia

sématerápia

dialektikus viselkedésterápia.


Traumafeldolgozás gyerekeknek

Gyermekkorban elszenvedett trauma megváltoztatja az agy fejlődését és az immunrendszert. A trauma következtében kialakult poszttraumás stressz szindróma (PTSD) és a figyelemzavar, hiperaktivitás (ADHD, ADD) tünetei szinte megegyeznek, így gyakran diagnosztizálnak félre  gyerekeket hiperaktívnak, figyelemzavarosnak vagy egyszerűen csak rossz gyereknek, a háttérben pedig egy stresszes eseményre adott reakció áll. A trauma következtében kialakulhat depresszió, szorongás, alvászavar és egyéb eltérések is.

A traumatikus emlék valójában nem emlék hanem a múlt egy befejezetlen része amit újra és újra átélünk. Az emlékeinket tudjuk akaratlagosan felidézni amikor kell, a trauma viszont betör a tudatba és szenvedést okoz anélkül, hogy szabályozni tudnánk. Az érzelmi problémák eredete a diszfunkcionálisan elraktározott emlék. Túl szörnyű, túl intenzív, túl veszélyes, így nem tudjuk feldolgozni. A terápia célja a trauma feldolgozása egy biztonságos közegben, ezáltal egy emlék marad amihez nem kapcsolódik rossz érzés. A gyerekeknél speciális módszereket használunk a traumafeldolgozás folyamatában:

-Trauma fókuszú kognitív viselkedésterápia

-Játékterápia

-Művészetterápia

-Gyermek és serdülő EMDR terápia

-Gyermek és serdülő sématerápia

-Narratív terápia

-Gyermekekre adaptált Brainspotting-terápia

-Gyermekekre adaptált dialektikus viselkedésterápia


Transzgenerációs trauma

A transzgenerációs trauma olyan trauma amely generációkon keresztül adódik át. Alapfeltevés, hogy az aktuális egyéni viselkedési mintázatok a származási család megoldatlan problémáiba ágyazódnak. Elrendezetlenségük miatt, generációkon átívelő mintázatok formájában továbbra is fennállnak, megismétlődnek. Kiemelten foglalkozok a Holocaust  túlélőinek és a második és harmadik generáció transzgenerációs traumáinak feldolgozásával.


Traumafeldolgozás

A következő problémákkal tudunk dolgozni:

-Iskolai bántalmazás

-Gyermekkorban elszenvedett fizikai/ szexuális/érzelmi bántalmazás

-Gyermekkorban elszenvedett fizikai/érzelmi elhanyagolás

-Gyermekkorban a szülők mentális betegsége, alkoholizmusa, szerhasználata, válása miatt elszenvedett trauma

-Felnőttkori bántalmazás-érzelmi/szexuális/fizikai erőszak áldozata

-Párkapcsolati fizikai, érzelmi bántalmazás, nárcisztikus bántalmazás

-Autóbaleset, baleset, kórházi traumatikus élmény, támadás

-Pánik, szorongás, önbizalomhiány, fóbiák, depresszió, evési zavarok forrásemlékének feltárása és feldolgozása

-Poszttraumás stresszzavar (PTSD) és akut stresszzavar

-Transzgenerációs traumák