Pánikzavar terápiája


A pánikbetegség olyan szorongásos zavar, ami nagyon erős, váratlan félelmi rohamokkal jár. Egy-egy roham nem tart ugyan tovább fél-egy óránál, de roham megtapasztalását követően megmarad a félelem egy újabb rohamtól, illetve a roham következményeitől (szívroham, megőrülés, stb). A félelmet átélő ember úgy érzi, elveszíti az önkontrollját: megőrül, vagy olyasmi történik vele, amire képtelen hatással lenni. A testi tünetek miatt gyakori a szívinfarktustól, fulladástól vagy agyvérzéstől való félelem.Pánikroham bármikor jelentkezhet, akár alvás közben is. Sok pánikbeteg már a rohamok gondolatától is szorong, és próbálja elkerülni azokat a helyzeteket, ahol korábban pánikrohamot élt át. 

 A pánikbetegség azonban az egyik legjobban kezelhető szorongásos probléma, ami jól reagál különféle kognitív viselkedésterápiákra, sématerápiára és a traumafókuszú terápiákra.

A terápia során megkeressük a pánikzavart kiváltó forrástraumát és ha ezt feldolgoztuk elülnek a (pánik)hullámok amit ez a forrás okozott. A traumafeldolgozás nem csak tünetet enyhít hanem a pánikzavar okát szünteti meg.

A kognitív viselkedésterápia arra az elméleti háttérre támaszkodik, miszerint egy adott helyzetben megjelenő érzésünk, viselkedésünk attól függ, hogy a helyzetnek milyen jelentést tulajdonítunk. A kognitív viselkedésterápia során együtt elemezzük a kellemetlen érzéseket, viselkedéseket kiváltó helyzeteket és próbálják megtalálni a helyzetben megjelenő hibás értelmezéseket, gondolatokat. Ez a módszer meghatározott időkeretek közt zajlik, problémától függően 8-12 alkalom, ritkán ennél több szükséges a javulás eléréséhez. A találkozások heti rendszerességgel zajlanak, amelyeknek meghatározott tematikájuk van. A kognitív viselkedésterápia, a sématerápia és az EMDR terápia eszköztárát is használjuk a folyamatban.

A terápia menete:

- Pánikroham megbeszélése a kognitív, sématerápiás és a trauma modell alapján
- Pánikroham alatti testi érzések és katasztrofizáló gondolatok azonosítása
- Diszfunkcionális feltevések és negatív gondolatok korrekciója
- Progresszív relaxáció bevezetése, légzéskontroll, pánik tünetek enyhítése, stabilizálás

-Traumafeldolgozás: forrástraumák azonosítása, traumák feldolgozása

A pánikbetegség gyógyítható! A gyógyszerek hasznosak a stabilizálásban, de a pánik gyökerének feldolgozása ad végleges megoldást.

Személyes és online terápiára is szeretettel látom!