Miért nehéz nevelni egy ADHD-s gyereket?

2019.06.17

A mai rendelésen egy olyan édesanya jött el hozzám aki nagyon nehéznek éli meg a gyermeke ADHD-s viselkedését. Az explorációs kérdések után egy érdekes és nagyon tipikus felállás rajzolódott ki amit Daniel Ofman elméletén keresztül szeretnék bemutatni, hogy mások is tanuljanak belőle.

Ofman szerint mindenkinek van egy  jó alap képessége, ami az erősségünk. Ennek az édesanyának ez az  megbízhatóság volt. Azonban ha ezt az erősségünket túlzásba visszük akkor a hibánkká válik, ennek az édesanyának a konzervatizmus volt a hibája ebben a modellben. Az erősségünk ellentéte a kihívásunk az életben, ennél az anyukánál ez a spontaneitás volt. A kihívásunkból a túl sok pedig ebben a modellben az allergiánk, azaz az a tulajdonság amire allergiások vagyunk, ennél a hölgynél ez az impulzivitás volt.

Tehát adott egy édesanya aki megbízható munkatárs, feleség és anya, de néha hajlik a konzervatizmusra, allergiás az impulzivitásra és az életben amit meg kellene tanulnia, hogy az erősségének az ellentétjét azaz a spontaneitást is magáévá tegye. Eddig nem lenne semmi baj, mindannyiunk azért van itt, hogy tanuljon és szépen lassan elsajátítjuk amit kell. DE. Ennek az édesanyának van egy ADHD-s gyereke aki pont ellentétesen működik, az erőssége a spontaneitás, a hibája az impulzivitás, allergiája a konzervatizmus és a tanulnivalója a megbízhatóság. Fantasztikus tanulópáros az édesanya és a gyermeke (aki találkozásunkor első osztályos kisiskolás), de ez a folyamatos kihívás felőrli őket. Szép dolog a fejlődés, de jó lenne néha csak úgy pihenni és élvezni az életet...aha, de nem amikor Anya vagy, akkor nincs szünet gomb és a hiperaktív gyermek se az a fajta akit leültetsz a sarokba és órákig eljátszik a kisautójával. Ennek a gyereknek állandóan új ötletei vannak, mit lehet megváltoztatni, hogyan lehetne átrendezni a szobáját, milyen új kuckót lehet felépíteni a szobája közepén akár a konyhai eszközök felhasználásával. Egy konzervatív Anyuka álomgyereke, nem? Nem. Sajnos ezért folyamatos az ütközés, a szembenállás, a harc köztük és mivel Édesapa még Anyánál is konzervatívabb beállítottságú néha még kettőjük közé is be kell állni néha a gyerek, néha az Apuka védelmében. A kistesó pedig a bezzeg-gyerek akit fel lehet emlegetni ha a nagyfiú nem úgy működik ahogy kell, hogy vannak normális gyerekek is a Földön akik szót fogadnak és elülnek a sarokban a babáikkal órákig. Rá hatott a nevelés és szülei értékrendszerét magáévá tette. És ilyenkor szokták megkérdezni, hogy mondja drága doktornő (nem vagyok doktornő, pszichológus vagyok) hol rontottam el, ugye ez nevelési hiba? Mint látható az eddigi leírásból nem, ez nem nevelési hiba. Minden kapcsolat, főleg a párkapcsolatoknál könnyen beláthatóan két különböző ember összeolvadása, ahol mind a kettő változik, hogy működjön a kapcsolat és ha nem változik és túl rigiden ragaszkodik az állandósághoz  akkor törik. És sajnos ez az édesanya-gyermek páros is a törés szélén áll, mind a ketten rosszul érzik magukat.

Gyermekeink a legnagyobb tanítóink,és főleg az ADHD-s gyerekek, akik azért jöttek, hogy a régi falakat lerombolják és egy szebb világ épüljön. Ők nem azok akik feladják elveiket és behódolnak a múltnak vagy akár a szüleiknek. Mikor pedig leírom az Édesanyának a gyerek oldalát, hogy ő hogy élheti meg az életet ebben a családban, milyen nehéz akkor talán engem is kicsit ellenségnek lát aki nem neki ad igazat hanem a másik nézőpontját világítja meg. De nem tehetek mást, egy kicsit mindig a gyerek oldalán állok, annak a kisgyermeknek az oldalán akit a gólya egy nagyon nehéz családba pottyantott le ahol fekete bárány lett belőle, lehet, hogy ha pár házzal odébb landol egy hipi családban vagy egy kutató gyermekeként akkor  fehér maradhatott volna a bundája és még talán bezzeg gyerekké is válhatott volna. De most nem az, nagyon nem.

De ezen már nem tudunk változtatni, a helyzetet meg kell oldani és ha az Édesanya is esélyt ad a közös munkára és kész a változásra akkor ez a kisbárány is egy szeretettelibb otthonban nevelkedhet fel.

https://www.toolshero.com/communication-skills/core-quadrant-ofman/